Hjärtligt välkomna till 2017 års musikal på Elinebergsskolan! Vi är mycket stolta över att få presentera Heathers the musical! En nyskriven, rykande färsk musikal direkt från Broadway som tidigare bara har spelats vid ett tillfälle i Sverige. Nu har den landat här på Elinebergsskolan. Musikalen baseras på filmen The Heathers av Daniel Waters. Vi befinner oss på Westerberg high school i Sherwood, Ohio i USA. Här får vi träffa Veronica Sawyer som gärna vill tillhöra det så kallade ”innegänget” på skolan, The Heathers. The Heathers regerar på skolan och ingen vågar att sätta sig emot dem. Veronica får en möjlighet att tillhöra The Heathers. Men när en kille vid namn J.D. börjar på skolan så händer det en del minst sagt märkliga saker, Veronica fattar såklart tycke för denna mystiske och svåra J.D. Världen på Westerberg high school förändras ganska radikalt efter Veronica har träffat J.D. Frågan är hur radikalt…

 Heathers the musical har hyllats av både kritiker och publik i USA och den tar upp frågor som jakten på popularitet och ”att vara någon och tillhöra något”, mobbning och självklart; kärlek. Musikalen är från årskurs 7 och upp till vuxen ålder. Alla som har gått på högstadiet och gymnasiet kan känna igen sig och slungas tillbaka till ”hur det var”. Och även om musikalen utspelar sig i ett 1994 års USA så går det fortfarande att se likheterna med dagens skola, det är fortfarande lika aktuellt än idag…

I Elinebergsskolans musikalprojekt medverkar elever från åk. 8 och 9. Det är elever som står på scen och agerar, sjunger och dansar, är med i orkestern och hjälper till backstage.

Musikalen är även ett projekt på skolan där elever och lärare från åk. 8 ansvarar för allt som hänger ihop med en föreställning, såsom kostym, scenografi, rekvisita, pr, biljettförsäljning, insamlingsgrupp mm.

Utöver elever och personal från åk. 8 har även nedanstående personer arbetat med musikalen och ska tackas, Manus, musik och sångtexter: Laurence O’Keefe & Kevin Murphy